Bulwar Europejski w Ostródzie, czyli jak możemy uczcić 15 lat członkostwa w Unii

Aktualności
Typography

W maju 2019 roku minie piętnaście lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To historyczne wydarzenie było efektem decyzji 77% wyborców, którzy w 2003 roku, w ogólnokrajowym referendum potwierdzili swoje europejskie aspiracje. W Ostródzie za przystąpieniem do Unii głosowało aż 87% aktywnych mieszkańców miasta (frekwencja wyniosła rekordowe 64%). To jeden z najwyższych wyników w Polsce i niewątpliwy powód do obywatelskiej dumy. Przez ostatnich piętnaście lat mogliśmy obserwować, jak Zjednoczona Europa zmienia wizerunek naszego miasta, regionu, kraju. Teraz, w przeddzień rocznicy, mamy szansę to docenić.

W każdym polskim pokoleniu zdarza się przełomowy moment, który buduje tożsamość i determinuje zbiorowe postrzeganie rzeczywistości. Dla moich pradziadków takim wydarzeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla dziadków - tragedia II wojny światowej i lat stalinowskich. Pokolenie moich rodziców miało całą dekadę - sierpień 80, karnawał Solidarności, stan wojenny i w końcu upadek komuny. Dla mojej generacji, urodzonych na początku lat 80 XX wieku, pokoleniowym wydarzeniem było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Nasze europejskie marzenie, wypadkowa wolnościowych, europejskich marzeń poprzednich pokoleń, spełniło się 1 maja 2004 roku. Rok wcześniej, w dwudniowym referendum, przy 59% frekwencji, za przystąpieniem do Unii opowiedziało się aż 77% wyborców. W Ostródzie i powiecie ostródzkim poparcie dla członkostwa było jeszcze wyższe. Spośród 64% mieszkańców miasta, którzy wzięli udział w referendum, za przystąpieniem do Unii głosowało aż 87%! To jeden z najwyższych wyników w Polsce, wyższy niż w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. W całym powiecie ostródzkim za Unią głosowało 84% mieszkańców, frekwencja wyniosła 54%. Poniżej oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej.

Referendum ogólnokrajowe w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej


Dzisiaj, po piętnastu latach we Wspólnocie, Polacy pozostają jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. Według sondaży za członkostwem w UE opowiada się ponad 80% respondentów. Przypuszczam, że euroentuzjastami pozostają również mieszkańcy Ostródy, gdzie idea integracji ma jeszcze jeden, szczególny wymiar. W mieście, które po ponad sześciu wiekach zmieniło swoją przynależność państwową, dotkniętym prawie wszystkimi europejskimi kataklizmami, od dżumy i cholery, przez wojny napoleońskie, aż po obydwie światowe, mieście z wielokulturową, niemiecko-mazursko-polską tożsamością, idea europejska nabiera znaczenia szerszego niż efektowne inwestycje za miliony Euro. Tych zresztą też nie brakuje, czego najlepszym przykładem jest reprezentacyjny bulwar nad Jeziorem Drwęckim.

I tu (wreszcie!) dochodzimy do sedna. Bulwar nad Jeziorem Drwęckim, choć latem jest pewnie najbardziej zatłoczonym miejscem w Ostródzie, do dziś pozostaje nienazwany. Inaczej niż w sąsiednich miastach, bo np. Iława ma Bulwar Jana Pawła II, Elbląg - Bulwar Zygmunta Augusta, a Toruń - Bulwar Filadelfijski nad Wisłą. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, żeby z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii, nadać naszej reprezentacyjnej promenadzie miano Bulwaru Europejskiego. Dlaczego uważam, że byłaby to adekwatna nazwa?

* Nazwa bulwaru upamiętniałaby 15-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i rekordowe poparcie, jakiego ostródzianie udzielili idei integracji. Nawiązywałaby również do lokalnej tradycji honorowania kolejnych europejskich rocznic. W dniu wejścia do Unii, 1 maja 2004 roku, na Plac Tysiąclecia powrócił przedwojenny obelisk Trzech Cesarzy, nazwany odtąd Pomnikiem Jedności Europejskiej. W piątą rocznicę akcesji, władze miasta nadały honorowe obywatelstwo unijnemu komisarzowi ds. rozszerzenia Gunterowi Verheugenowi. W 2014 roku, honorowym obywatelem Ostródy został jej przedwojenny mieszkaniec, Niemiec Edgar Steiner, zaangażowany m.in. w odbudowę ostródzkiego zamku i nawiązanie współpracy z Osterode Am Harz. Nadanie nazwy bulwarowi byłoby kolejnym symbolicznym gestem, podkreślającym przywiązanie ostródzian do idei integracji europejskiej.

* Nazwa bulwaru akcentowałaby wielokulturową tożsamość miasta, a jej nadanie "spinałoby" obchody czterech rocznic - 690-lecia praw miejskich, 30-lecia Wolnej Polski, 25-lecia międzynarodowego partnerstwa Ostródy i Osterode Am Harz, i wreszcie 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. Taka okazja zdarza się raz na pięć lat, a przywiązanie do Europy jest jedną z ostatnich wartości, które jednoczą zdecydowaną większość Polaków. Nie wiadomo, w jakim miejscu będziemy za kolejnych pięć lat. Może warto pokazać, że tu i teraz jest coś, co nadal nas łączy, z czego jesteśmy dumni i co chcielibyśmy zachować.

* Deptak wokół zatoki Jeziora Drwęckiego to wizytówka Ostródy, która swój obecny kształt zawdzięcza inwestycjom, finansowanym ze środków europejskich. Kiedyś może i było tu bardziej zielono i swojsko, ale dopiero miliony euro, wydane na zagospodarowanie nabrzeża, zmieniły to miejsce w nowoczesne centrum turystyczne Ostródy. Nazwanie bulwaru europejskim byłoby więc zarówno stwierdzeniem faktu, jak i wyrazem uznania dla wszystkich, którym bulwar zawdzięcza swój wygląd - byłych burmistrzów, urzędników, samorządowców, ale i wszystkich zaangażowanych mieszkańców, którzy w różny sposób wpłynęli na rozwój miasta. Jednocześnie, tak ambitna nazwa byłaby swego rodzaju zobowiązaniem. Europejski znaczy na wysokim poziomie, a bulwar nie jest przecież skończony i do swojej nazwy będzie jeszcze dorastał.

* Bulwar Europejski komponowałby się z organizowanymi nad jeziorem wydarzeniami kulturalnymi, tj. Ostróda Reggae Festival czy Międzynarodowe Lato z Folklorem oraz stanowił świetną nazwę dla domowego portu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i innych przewoźników, obsługujących rejsy po unikalnym w skali światowej Kanale Elbląskim (Oberlandzkim). Mógłby stanowić również bazę dla nowych pomysłów aranżacji przestrzeni wokół Jeziora Drwęckiego (wystawy plenerowe, piknik europejski itp.). Nadanie nazwy nie wiązałoby się z koniecznością zmiany żadnego adresu, dzięki czemu jest łatwe do przeprowadzenia, wystarczy uchwała Rady Miasta.

Mam w głowie jeszcze kilka uzasadnień, ale to i tak cud, że dobrnęliście aż tutaj. Cały przydługi wywód zmierza ku temu, że zainteresowałem swoim pomysłem najpierw radnych Koalicji Obywatelskiej, by później, dysponując ich poparciem, móc przedstawić go radnym innych klubów oraz poddać społecznej ocenie. Nie udało mi się przedstawić pomysłu wszystkim, ale rozmawiałem z przedstawicielami większości klubów oraz przewodniczącym RM i mam uzasadnione wrażenie, że idea uhonorowania naszych europejskich aspiracji spotka się z szerokim poparciem. Jako grupa radnych z różnych klubów zamierzamy wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą i z okazji rocznic – 690-lecia praw miejskich Ostródy, 30-lecia polskiej demokracji, 25-lecia partnerstwa z Osterode am Harz i 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej – nadać miejskiemu deptakowi nad Jeziorem Drwęckim nazwę Bulwaru Europejskiego. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić się do burmistrza Zbigniewa Michalaka, żeby nazwanie bulwaru było elementem szerszych obchodów rocznic, które dotychczas były świętowane w czasie długiego majowego weekendu.

W tej sprawie liczę na Państwa pomysły i opinie. Szanowni Państwo! Jestem ciekaw, co o tym myślicie? Czy Ostróda zasługuje, by jej reprezentacyjną promenadę nazwać Bulwarem Europejskim? Czy zasługuje na to Europa? Czy miasto powinno zorganizować obchody majowych rocznic? W jakich wydarzeniach chcielibyście wziąć udział? Co myślicie o tym, żeby np. ustawić przy Bulwarze Europejskim tablicę, która upamiętniałaby nadanie mu nazwy oraz poparcie, jakiego ostródzianie udzielili członkostwu w Unii?

Wołajcie, dzwońcie, piszcie w komentarzach na Facebooku. Na koniec pozwolę sobie przedstawić Państwu opinie, o które poprosiłem dwie cenione przez siebie postaci ostródzkiego życia publicznego: Agnieszkę Karłowicz i Mariusza Bojarowskiego.

Adrian Godlewski, NaszaOstróda.pl 2019.

Agnieszka Karłowicz, prezeska Stowarzyszenia RzeczJasna, radna miejska, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu:

Unia Europejska jest gwarantem stabilności w regionie - od 70 lat zapewnia pokój, który opiera się na demokracji i praworządności. Możliwe, że ten system nie jest idealny, jednak nic lepszego dotąd nie wymyślono. Dzięki temu, że 15 lat temu zdecydowana większość Polaków zdecydowała, że chce być jego częścią, żyje nam się lepiej, a nasze dzieci mają lepsze perspektywy i możliwości niż my, gdy byliśmy w ich wieku. Jednak nic nie jest dane raz na zawsze. Żyjemy tu i teraz, patrzymy w przyszłość, ale pamiętamy też o tym, co było. Ostróda ze swoją wielokulturową, mieszaną etnicznie i religijnie przeszłością zasłużyła sobie na to, by jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc nazwać imieniem Europy/Unii Europejskiej. Jako radna na pewno będę wspierać ten pomysł. Również jako Stowarzyszenie RzeczJasna udzielimy wszelkiej pomocy na każdym etapie realizacji projektu.

Mariusz Bojarowski, radny miejski, Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Klub Dobro Wspólne:

Nadanie deptakowi wokół zatoki Jeziora Drwęckiego imienia Bulwaru Europejskiego to ciekawa, warta poparcia inicjatywa, podkreślająca przywiązanie Polaków do wartości i idei integracji europejskiej. To również godne uczczenie 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dla mnie Zjednoczona Europa to przede wszystkim Europa wartości: otwartych granic, wolności, pokoju, dialogu, swobodnego przepływu ludzi, towarów, usług i idei. Europa dobrobytu. Europa, która po stuleciach wyniszczających wojen, zaczęła szukać wspólnych, chrześcijańskich korzeni, która rozlew krwi zamieniła na dyplomację. Właśnie taką Europę chcę uhonorować, dlatego popieram pomysł Bulwaru Europejskiego. Zgadzam się również z twierdzeniem, że nowa nazwa będzie zobowiązaniem dla obecnych i przyszłych władz miasta, by miejsce to było godne swego miana.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Możesz samodzielnie decydować o tym czy, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być zamieszczana na Twoim urządzeniu. Przeczytaj: jak wyłączyć pliki cookie. Szczgółowe informacje na temat wykorzystania plików cookie znajdziesz w Polityce Cookie.